Yıldız Tozu..


Fantastik filmleri oldum olası severim.. Böyle olağanüstü şeylerin olduğu, büyülü müyülü şeyler hoşuma gider nedense belki çocuk tarafım ağırlıkta hala..
Yıldız Tozu adından da anlaşıldığı üzre fantastik bir film.. Ama öyle sıradan, bildik, basit bi film değil hani.. (ben beğendiğim için bana öyle gelmiş de olabilir) İlk çıktığında izlemiştim uzun bir zaman oldu yani.. Umarım yanlış aktarmam izlediyseniz lütfen hatalarımı düzeltin alınmam hiç 🙂
Bir köy düşünün ki yıllarca hatta asırlarca insanlar ordan hiç bir yere ayrılmamış ayrılamamış.. Çünkü bu köyün bir duvarı var ve o duvarın ardına geçmek yasak.. Duvarın bir bekçisi bilem var 😛
Ama asi bir genç duvarın ardındaki dünyayı merak eder ve merakına da yenik düşer bir gün.. Bekçiyi atlatıp duvarın ardına geçer..
Gördüğü yeni bir dünyadır.. Her şey farklıdır.. Zaten ilk gördüğü yerde bir pazar sanırım.. Bir çiçekçinin önünde durur güzel bir kız görmüştür.. Kız da pas verir çocuğa az biraz ama zincirlidir kız bağlıdır gelemez yanına.. Delikanlı kızın yanına gider arabada iş pişirilir vs vs.. 😛

Genç delikanlı köyüne geri döner..Bir zaman sonra duvarın önüne bir bebek bırakılır..
Yıllar geçer bu bebek büyür genç ama yakışıksız bir delikanlı olur (benim fikrim tabi bu ama çirkin ya bariz napıyım 😀 ) Victoria adında güzel bir kıza aşık olur, bu aşkla ona kul köle olur.. Kız da az değildir tabi bunu kullanır başkasına göz kırpar falan filan kısaca sevmez bizim oğlanı..
Nese bir gün filmin baş karakteri olan Tristran (Charlie Cox) paraya kıyar pahalı bi şampanya alır Victoria ile başbaşa kalır, o gün kızın doğum günüdür.. Victoria başka biriyle evleneceğinden, düğün hediyesi olarak büyük taşlı bir yüzük alacağından sözederken bir yıldız kayar.. Tristian da “sen bundan daha fazlasına layıksın senin için her şeyi yaparım hatta şu kayan yıldızı sana getiririm” gibi sözler sarfeder.. Victoria beklemeyi kabul eder ki çocuk yıldızı getirirse onunla evlenecektir..
Tristian babası gibi duvardan geçmeyi düşünür ve böylece yıldızı bulabilmeyi.. Tabi babasının geçmişinden, daha önce birinin daha bu duvarı geçmeye çalıştığından haberi yoktur.. (ırsi midir nedir alla alla)

Duvara doğru gider bekçiyi şaşırtmaya çalışır ama yaşlı bunak hiç göründüğü gibi çıkmaz -bildiğin dövüş sanatlarını öğrenmiş adam hırs yapmış bi da kimseyi geçirmicem diyo 😛
Çaresiz evine döner ama bekçinin sözleri kafasını karıştırmıştır.. Sonra babasının geçmişini öğrenir babası ona annesinden bazı hatıralar verir bunların arasında dilediğin yerde olmanı sağlayan bir mum da vardır.. Tristran bu mumu kullanarak yıldızın yanında bulur kendini bir anda..

Yıldız çocuğun sandığı gibi pırlanta, elmas falan değildir.. Yvaine (Claire Danes) adında bir güzel kızdır.. Ve yıldız kaydığını gören ve onu arayan tek kişi bu genç değildir.. Diğerleri bu genç gibi saf da değildir.. Bu cadı kardeşler gibi:

Cadının değişimi görülmeye değer.. Yaşlı çirkin orası burası sarkmış bi bunakken dönüştüğü şey taş gibi bir hatun resmen.. İnanmazsanız kendiniz bakın:

Yvaine ve Tristian birlikte yolculuğa başlarlar çocuğun niyeti ne olursa olsun yıldızı sevdiği kıza götürmektir.. Bu yolculuk sırasında değişik olaylarla karşılırlar.. Ama bence başlarına gelen en güzel şey buydu:

Allahım o ne şekerliktir o ne babacanlıktır o ne iyi kalplilik, yüce gönüllülüktür o ne o ne bi de kusurumu var ne(?) Evet Robert De Niro burda fırtına yakalayan(!) bir geminin kaptanı.. Ama biraz yuvarlak bir kaptan 😀 Adı da Kaptan Shakespeare.. Nese mühim olan insanlık deyip geçiyoruz.. Hem herşey yakışır mı bi adama ya bunu da yakıştırmış nasıl şirin olmuş nasıl görmelisiniz 🙂

Mürettebat da görülmeye değer.. Hepsinin suratında şaşkın bi ifade var hep.. Filmin en eğlenceli yerlerinden biriydi o gemide geçen zaman bence.. Bu gemi aynı zamanda aşkın başladığı yerdi o anlamda da özeldi yani..

Unutmadan söyliyim Yvaine’in bi özelliği var ki bence çok hoş bi tat katmış bu filme; mutlu, huzurlu olduğu zaman parlıyo.. Mantıklı da üstelik yıldızdır parlar yani hehe

Olayların gidişatı eminimki izleyen herkesi içine çekecek, merak uyandıracak, gülümsetecek.. Ama bunları benden değil mümkünse izleyerek öğrenin.. Araya bi de kraliyet, taht, vs durumları yerleştirilmiş tadından yenmez olmuş film iyice benden söylemesi 😛 Gerçekten izlenilesi bir film.. 😉
Filmi burdan veya burdan indirebilirsiniz.. iyi seyirler 🙂

Yıldız Tozu..’ için 11 yanıt

 1. Film çok güzeldi. Şansa sinemada izlemiştim.
  Oyuncu kadrosu çok iyi ama ondan öte filme Neil Gaiman uyarlaması diye gitmiştim.
  Zira o adamın kitapları veya çizgi romanları olağanüstüdür.
  Özellikle Sandman serisi müthiştir.
  Fantastik severlerin mutlaka okuması gerekli.
  Umarım gün gelirde o seriye bir üçleme gelir.

  Neyse film süperdi. Çok hoştu.
  Zaten Robert De Niro’nun buradaki rolü süper. 😀
  İnsan biraz yagırdıyor ama işte oyuncu dediğin böyle olmalı.
  Her rölün üstesinden gelmeli.
  Zaten gemi müretteabına diyecek birşey yok. 😀
  Tencere kapak hesabı. 😀
  Velhasıl o sene içinde izlediğim en güzel filmlerden biri idi.
  İzleyin, izlettirin.
  İzlemeyenleri toza çevirin. 😀

  • ben kitabını okumadım ya ama ilk fırsatta okucam filmi böyleyse kitap kesin kaybeder yokeder insanı içinde 🙂
   mürettebatın kaptanın durumunu öğrendiği yer çok hoştu ya..
   ‘biz senin böyle olduğunu biliyoduk ztn” diyo ya biri sonra arkaya atıyolar onu diyeni ztn 😀
   diğer oyuncuların performansı da güzeldi ama Robert De Niro müthişti yani insan takdir etmeden geçemiyo..
   ve bence de 2007’nin en güzel filmlerindendi..

 2. Oha 2007 filmi idi di mi.
  Yuh o kadar olmuş mu. 😀
  Vay be yıllara bak su gibi akıp gidiyor. :p

  Ya zaten o mürettebat için bile bir kez daha izlenir film. 😀

  • 😀 oldu tabi..
   zamanın yavaş ilerlediği zamanlar sadece kötü zamanlar ya ztn..
   dersler mesela 😛
   ya bahsedince canım çekti ztn ya bi da izlicem ilk fırsatta 🙂

 3. Bu film için ben biraz büyüklere masal diyorum. Hayalet kardeşlere bitmiştim özelliklede öldükleri halleri ile kalmalarından dolayı. Baş rol oyuncusu esas oğlanımızın şirinliği ve yıldızımızı canlandıran kızın duru güzelliği estetik katıyordu. Ve usta robert de niro yu unutmamak lazım. Bir adam bu kadar mı şirin olur 😀 Dediğin gibi herşey yakışıyor adama Michelle teyzeyide unutmamak lazım yılların eskitemediği kadınlardan. Sonuç olarak izlenilesi bir film.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s