Av Mevsimi..

    “Cinayet yerin bütün toprağıyla örtülse yine kendini belli eder!”.. William Shakespeare

Beklediğim filmlerden biriydi yine.. Ki ben Türk filmlerini beklemem öyle merakla falan söylemiştim daha önce.. Ama tanıtımı iyi yapılmış olmalı ki oyuncu kadrosu da sağlamdı hepimizin ilgisini çekmişti baya..
Neyse gittik izledik sinemada.. Orta dereceli bir filmdi bence..
Ama ben fragmanlardan dolayı seri katil olayı gibi bişeyler bekliyordum açıkcası.. Hatta nerden uyandıysa bu fikir kafamda Cem Yılmaz’ın katil olduğunu sanıyordum..
Daha güzel olurdu hea öyle olsa aslında.. Çünkü filmde de tartışıldığı üzre Türkiye’de seri katil olmadığı gibi seri katil filmi de yok.. Değişik olurdu en azından hem de bi polisin bunları yapıyor olması.. Neyse değildi işte ne diye uzatırsam pehh

Şener Şen avcı rolünü üstlenmiş filmde.. Elinden kurtulan dava yok ondan.. Bir de acemilere ders veriyor filmin başında bakış açınızı değiştireceksiniz çözemiyorsanız diye.. Ama asıl gıcık olan sürekli bahsettiği bu bakış açısını değiştirme işini yapmak için birinin ölmesini beklemiş olması..

Cem Yılmaz filmin delisiydi.. Ee deli deyince aklıma daha iyisi de gelmezdi zaten Karadenizli bir polis.. Kıskançlık diz boyu.. Severek, kaçarak evlendiği ve sonradan bu kıskançlıkları yüzünden ondan boşanan ama hala sevdiği eşinin peşini hala bırakmış değil, onunla konuşan bir adamı geceyarısı kıstırıp dövecek ardından da polis kimliğini gösterip “sıkıyosa şikayet et” diyecek kadar deli..

Okan Yalabık çömez.. Antropoloji mezunu ve seri cinayetler hakkında bir ödev hazırlıyor.. Aslında bu tarz şeylere tamamen yabancı, uzak bi tip.. Daha ilk günden eline kan bulaştı ve kokuyor diye sürekli elini yıkıyor.. Zaten filmin sonuna kadar da o kan kokusuna alışamadı.. Son sahnelerde bile küvette ellerini deli gibi temizleme çabaları gösteriliyordu..

Melisa Sözen, Karadenizli bir kız.. Bizim delinin ilk ve son aşkı.. Bıkmış kıskançlıklarından ayrılmışlar.. Yine de bir geceyi çok görmediler birbirlerine.. İdris o geceden ümitlenip barışacaklarını sandı ama kızdan bunun bir anlık bişey olduğuna dair duydukları memnun etmedi onu.. Delidir, eli maşalıdır ama karanlıktan korkar bu kız.. Hareket edemezmiş donup kalırmış..

Çetin Tekindor; önemli, zengin bir iş adamı.. Aynı zamanda avcılık hobisi.. Bizim Avcıyla aralarında buna dair muhabbetler geçtiğini görüyoruz bir kaç sahnede..
Olayların başlangıcı, 15-16 yaşlarında bir kızcağızın ölümü ve kanıt olarak da sadece vücudundan bir parçasının bulunması (elinin).. Olayın Battal Çolakzade’yle (Çetin Tekindor) bağlandığı nokta da bu kızın (Pamuk) onun eşi olması.. Evlenebilmek için yaşını büyütmüş kızın, aşık olmuş güya.. Ama kız başka birine aşıkmış: Asit isimli bir uyuşturucu bağımlısı.. Ona kaçmış bu yüzden ailesi de kıza sırt çevirmiş zaten.. Çünkü kızın babası da abileri de Battal’ın çiftliğinde çalışıyor, ekmek kapıları yani.. Öve öve bitiremiyorlar, o istese canlarını verirler öyle.. Eski eşi hala evinde kalıyor Battal’ın.. Pamuk’a bir anne de o olmuş kıskanmamış hiç.. Hasta bir kızı var bir de..

Film beni tam olarak doyurdu falan diyemem.. Mesela alışkanlıktan olsa gerek sürekli Cem Yılmaz’dan bomba bir espri bekledim ama olmadı.. Şener Şen’den “avcı” adına yakışır bir hareket bişey bekledim o da tam olarak olmadı.. Ya da birinin hayatına maloldu..

Dediğim gibi oyuncu kadrosu sağlam, hikaye ve işleniş fena değil.. Gidin izleyin gelin yorum yapın siz bilirsiniz.. Ama benden size uyarı; beklentilerinizi yüksek tutmayın!

Sizi Cem Yılmaz’ın sesinden bir Karadeniz şarkısıyla başbaşa bırakıyorum.. Hayde..

Not: Resimlerin çoğunu filmin facebook hesabından aldım..

    İyi Seyirler…

Av Mevsimi..’ için 2 yanıt

  1. Dediğin gibi fazla beklentiler olmadan izlenmesi gereken bir film… Cem yılmaz’ın ismini ilk duyduğumda ve filmi izlediğimde en azından birazda olsa espiri bekliyordum, cem yılmazın kendi sesiyle söylediği hayde türküsüne bayıldım sahnenin hakkını vermişne diyim:) Ama bu film beni çok tatmin etmedi doğrusu, biryerler kopuk, eksik kaldı…

    • aynen kuzum.. ama izlemesem aklımda kalırdı ki değmez akılda tutup hücrelerden olmaya bu film 😀
      zeka eksik bence filmde.. yabancı filmlerden farkı bu..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s